Як почати статтю: захоплюємо увагу читача за перші 5 секунд (на прикладах)

text_writtingЦе неймовірно! Щоб я, людина з вищою освітою, попався на такий дешевий трюк. Сказати по правді, зараз мене переповнюють суперечливі почуття. З одного боку – справедливий гнів: “Ну як я міг на таке повестися ?!” З іншого – захоплення: мене “обвели” настільки чисто і віртуозно, що коли б я був стороннім спостерігачем, я б, напевно, аплодував стоячи. Але ні, я виявився жертвою і в самому епіцентрі подій. З цієї ситуації я витягнув цінний урок. І зараз Ви зрозумієте, про що я говорю …

Ви все ще читаєте? Так буде вам! Все, що написано вище – не більше ніж бутафорія. Ось справжній початок статті. Тут! І, до речі, саме про початок ми з вами сьогодні і будемо говорити. Чи готові? Тоді влаштовуйтеся зручніше, сьогодні ми на реальних прикладах розглянемо, як почати статтю, щоб залучити читача в читання і не відпускати до самого кінця!

Початок статті: що таке лід, і з чим його їдять

За статистикою, людина визначає корисність матеріалу протягом перших 5-7 секунд. Велику роль в цьому відіграє перший абзац, який ще називається «лідом» (від англ. Lead – вести). Його головне завдання – захопити читача настільки, щоб він не міг зупинитися і “проковтнув” ваш текст від початку і до кінця. Якщо лід сумнівний і нудний, текст, як правило, терпить фіаско. І якщо для інформаційної статті це не так критично, то для рекламного тексту це може означати марнування рекламного бюджету з усіма витікаючими наслідками.

З поняттям ліда пов’язаний дуже важливий принцип – принцип перевернутої піраміди, який говорить, що найцікавішу, найважливішу інформацію треба розміщувати в першому абзаці. Однак це не є догмою. Існує маса способів зробити лід інтригуючим, і більшість з цих способів ми сьогодні розглянемо.

Так, але ви пам’ятаєте, що початок публікації – це другий крок. Насамперед вам потрібно викликати інтерес з допомогою заголовка.

До того як почати статтю

Головне – щоб у вашого матеріалу була чітка структура і початок підкреслював його цінність, а не навпаки. Однак є речі, які цю цінність вибивають геть, тому усіма силами їх потрібно уникати. Ось деякі з них.

1. Приїлі кліше. Позбавте себе від наслідування тисячам авторів без фантазії, які не мають ні найменшого поняття про те, як почати статтю, щоб вона з ходу викликала інтерес у читача.

Не рекомендую початок в стилі:

 • Мобільні технології істотно полегшили життя сучасній людині.
 • Сьогодні нові технології розвиваються блискавичними темпами.
 • Рух – це життя.

Вони вже стали настільки звиклими, що нічого крім сонливості і нудьги не викликають.

2. Банальність. Ще один лідер серед типових помилок. Відмінність від попереднього пункту – всеосяжна очевидність.

 • Не буває на світі однакових людей.
 • Кожен з нас піклується про своє здоров’я.
 • Жінки відрізняються від чоловіків.

Як правило, подібні тривіальні фрази часто зустрічаються в дешевих текстах для делетантів. Для серйозних публікацій вони, природно, не годяться.

3. Складні хитросплетіння. Ще одна поширена помилка – робити перше речення надскладним для сприйняття.

Приклад: У світлі тотальної глобалізації стає актуальним питання раціональності спільного використання інформаційних ресурсів, які, в свою чергу, з кожним днем становлять дедалі більшу цінність для міжнародного інформаційного співтовариства.

Всі ці речі втомлюють читача і змушують перервати читання (інакше він помре з нудьги). Їх ще називають водою, оскільки як такої інформаційної цінності вони не несуть. Якщо Вам потрібно збільшити обсяг без води, прочитайте цю статтю. Щоб перевірити привабливість ліда, запитаєте думку у друзів і знайомих. Нарешті, поставте себе на місце читача. Чи цікаво вам було б читати такий початок?

Як почати статтю: 11 перевірених підходів

Вказувати на недоліки і на те, як робити не треба, може будь-хто. Давайте розглянемо декілька способів почати статтю, які з імовірністю більше 90% зацікавлять вашого читача.

1. Золотий спосіб – “Слизька гірка Шугермана”

Цей спосіб початку статті придумав відомий американський копірайтер Джо Шугерман. Називається цей підхід “слизька гірка”. Він універсальний і підходить для початку як звичайних публікацій, так і рекламних текстів.

Принципи “слизькій гірки”:

 1. Перше речення робиться максимально коротким і недомовленим. Воно повинно породжувати інтригу і питання, спонукаючи читача прочитати друге речення в пошуках відповіді.
 2. Друга пропозиція підсилює інтригу, переводячи читача до третьої фрази і т.д. Ідею ви зрозуміли?

Приклад: Продавати непросто. Особливо в нішах, де конкуренти витрачають тисячі доларів на просування, рекламу і підкуп клієнтів. Проте, якщо не йти слідом за більшістю, а включити мізки, то стати лідером цілком реально. І ось яким чином.

Бачите? Після першого речення дозріває питання: “Але?”. Після другого речення це питання посилюється: “Так, але?”. Після третього пропозиції дозріває питання “Як?”. а після четвертого – читача вже не зупинити.

Схожий прийом я використав для початку цієї статті, додавши трохи емоційності. Після першого речення у вас постало питання: “Що немислимо?” Потім це питання посилилося і розгорілося інтригою, яка з кожним реченням загострювалася.

У цьому місці є ймовірність того, що ви думаєте, мовляв, “Це було ясно як день, початок банальний і нудний, я таке вже бачив!”

Відмінно! Значить цей спосіб ви засвоїли і можете з успіхом застосовувати в своїй практиці так, щоб це було реально класно. 🙂

2. Факти або статистичні дані

Ніщо так не чіпляє людей на початку статті, як що-небудь цікаве. Наведіть статистику або який-небудь цікавий факт, і людина буде читати ваш текст.

Приклади:

 • У США щорічно утилізуються близько 20-ти мільярдів підгузників.
 • Вчені встановили, що люди не можуть бачити сни, коли храплять.
 • За статистикою 1,5% людей на Планеті мають рудий колір волосся.

3. Питання

Питання хороші тим, що люди на підсвідомому рівні на них відповідають, а це залучає їх до читання. Удвічі краще, якщо питання інтригує.

Приклади: 

 • Ви знали, що Ейнштейн до 4-х років не вмів говорити і його вважали відсталою дитиною?
 • Ви хочете, щоб ваше життя забезпечував пасивних дохід?
 • Скільки часу у вас йде на купання?

4. Провокаційна фраза

Один з моїх улюблених прийомів. Полягає він у тому, що ви починаєте статтю з провокаційної фрази, що викликає ті чи інші емоції (найчастіше, негативні) у певних груп читачів. Однак пам’ятайте, що якщо ви викликаєте негатив, то повинні потім його звести до нуля.

Приклади:

 • Фанати Beyonce – ідіоти.
 • Якщо ви не інопланетянин, ви прочитаєте наступну пропозицію.
 • Нерозумно працювати на когось.

5. Історія або притча

Люди обожнюють історії. По-перше, тому що всі ми виросли на історіях, а по-друге, тому що з кожної історії ми звикли отримувати якийсь урок. Ось чому більшість людей схильні до історій і охоче читають їх.

Приклад: Мій друг працює в центрі нетрадиційної медицини. Вірніше, я б сказав, напівтрадиційній. Загалом, вони використовують гіпноз, гомеопатію, акупунктурні техніки та інші методи, які не отримали широкого поширення в офіційних установах охорони здоров’я …

6. Гіпновставка

Не зовсім типовий початок для традиційних статей. Однак цей прийом часто використовується в рекламних текстах. Суть цього прийому полягає в використанні таких оборотів як “Уявіть …”, “Подумайте …”, “Згадайте …» і т.д.

Приклади:

 • Уявіть, що ви – капітан космічного корабля.
 • Подумайте тільки, що ви виявилися в джунглях, де повно людожерів.
 • Згадайте, як ви бігали голеньким в дитинстві.

7. Цитата

Практика показує, що ще один непоганий спосіб почати статтю – використовувати розумну цитату. Тільки якщо ви використовуєте цей прийом, пам’ятайте, що:

 1. Читач повинен розуміти сенс цієї цитати.
 2. Цитата повинна мати безпосереднє відношення до статті.

8. Тест

Ще один класний варіант для початку публікації – це провести невеликий тест. Люди обожнюють проводити експерименти і дізнаватися про себе щось нове або старе, але відоме тільки їм.

Приклади:

 • Перевірте, до якого психотипу ви відноситеся.
 • Якщо ви відповісте на п’ять простих питань ви дізнаєтеся, в чому ваша найсильніша сторона.
 • Перш ніж продовжити читання, пройдіть невеликий тест, який покаже, чи припускаєте ви типові помилки в англійській мові.

9. Особистий досвід

Люди люблять, коли автор ділиться своїми спостереженнями або досвідом (особливо якщо цей досвід особистий). В принципі, цей спосіб почати статтю схожий на історію, з тією лише різницею, що оповідання йде від першої особи і може бути надмірно емоційним.

Приклади:

 • Я хочу розповісти вам історію, яка сталася зі мною два місяці тому.
 • Я не був найкрасивішим хлопцем в школі, але у мене було те, від чого дівчата буквально вішалися мені на шию.
 • Ну все, приїхали! Отримай, село, трактор! Я знову наступив на ті ж граблі!

10. Акцент на проблемі або рішенні

Тут все просто. Ви одразу ж ставите проблему, актуальну для читача, і обіцяєте її рішення в статті.

Приклади:

 • Якщо ви перепробували все, а лупа як з’являлася, так і з’являється, то є один вірний спосіб, який позбавить вас від неї раз і назавжди.
 • Незважаючи на те, що просування сайтів – досить трудомісткий і дорогий процес, існує спосіб скоротити витрати до 80%. І ось яким чином.

11. Новина

Новини завжди викликали, викликають і викликатимуть пекучий інтерес і гарячі суперечки. Так чому б не використати цю людську слабкість, щоб вражаючи почати статтю? Особливий ажіотаж викликають “жовті” новини, так би мовити, скандали, інтриги, розслідування.

Приклади:

 • Пенсіонер з глибинки звабив топ-модель з-під носа у мільйонера.
 • Знайдено спосіб заробляти гроші, лежачи на дивані і нічого не роблячи!
 • Ексгібіціоністи влаштували оргію на Червоній Площі!

Підсумовуючи статтю

Наведених вище прийомів більш ніж достатньо для того, щоб ефектно почати статтю. Не всі вони універсальні: деякі прийоми можна використовувати тільки в певному випадку. Хоча, якщо відверто, то для хорошого початку достатньо і першого способу. Потрібно просто використовувати цікавість і підсилювати цікавість читача на питання, відповідь на які він розраховує знайти в статті.

Упевнений, ваші публікації будуть читатися на одному диханні!

А які ще способи почати статтю знаєте ви? Поділіться думкою в коментарях.

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Share This