13 порад для самостійного вивчення програмування

Програмування

Ви самостійно вчитеся програмувати і щосили намагаєтеся мотивувати себе? Самоосвіта може висмоктувати всі сили. Ось 13 порад для само-навчання від Лоренс Бредфорда (Laurence Bradford). Ці рекомендації допоможуть вам отримати знання швидко, ефективно і без зайвого стресу.

1. Знайдіть правильну мотивацію для навчання

Чітке обґрунтування того, навіщо ви вивчаєте програмування, допоможе вам сконцентруватися. Обов’язково сформулюйте для себе конкретну мету. Детально розгляньте свою мотивацію. «Хочу вміти», «добре б навчитися» – це погана мета. Приклади хороших цілей:

  • Просунутися далі в поточній кар’єрі.
  • Змінити рід занять.
  • Заробляти додатково завдяки додатковим проектам.
  • Розробити свій власний продукт (гру, мобільний додаток), створити стартап.

Неважливо, чи збігаються наведені пункти з тими, що визначите ви самі, – не забувайте про них. Пам’ятайте, що кінцева мета буде рятувати в найважчі моменти.

Щоб пам’ятати про мету, можете записати її на папері і тримати на увазі, зробити шпалерами на робочому столі комп’ютера або телефону (що вам більше подобається).

2. Виберіть правильну мову

На самому початку може виявитися дуже складно вирішити, що саме вивчати. Деякі мови програмування освоїти легше, деякі мають вузькі сфери застосування. Однак на цьому не варто серйозно зациклюватися. Краще почати з чого завгодно, ніж витрачати час у пошуках «ідеального» варіанту. Тому що, освоївши одну мову програмування, буде легше перейти на інші.

Якщо ви вже знаєте свою кінцеву мету, визначте, що необхідно для її досягнення. Вивчайте мови, які відповідають цій меті. Для розробки тривимірних ігор потрібні одні мови та інструменти, для створення сайтів – інші.

Якщо не знаєте, з чого почати, спробуйте вивчити мову JavaScript. Подобається це чи ні іншим програмістам, JavaScript стає все більш популярною і застосовується не тільки при розробці веб-сайтів, але і в інших сферах. Таким чином, ви покриєте максимальну кількість варіантів застосування.

3. Складіть розклад

Чіткий розклад занять підвищує ймовірність успіху. Але встановлюйте реалістичні дедлайни для конкретних завдань. Не розраховуйте подужати книгу з програмування з сотень сторінок менше ніж за тиждень – якщо тільки ви не кинете всі інші обов’язки на цей час.

Пам’ятайте головне – регулярна практика. Виконуйте регулярно чим більше практичних завдань, але не перевтомлюйтеся.

4. Займайтеся однією справою в один момент часу

Багато хто намагається робити сто речей за раз. Величезна помилка! Займайтеся однією справою в один момент часу. Не вивчайте паралельно HTML, JavaScript, Swift та щось ще. Ви зведете себе з розуму!

Це може бути складно (кажу з досвіду), тому що завжди хочеться вивчити все відразу. Не бійтеся запізнитися – мови і технології нікуди не подінуться. Починайте з малого і рухайтеся вперед.

5. Діліть все на невеликі порції

Як і в попередньому пункті, вам не потрібно впихати в себе відразу занадто великий обсяг інформації, навіть якщо вона по одній темі. Вивчати щось нове набагато легше, коли воно роздроблене на дрібні порції.

Зосередьтеся на одній темі і розділіть її на більш-менш прийнятний шматочки. Переконайтеся, що ви повністю зрозуміли і засвоїли якусь концепцію, перед тим як переходити до наступної.

6. Міняйте способи

Дослідження показують, що чим більше типів сприйняття інформації ви використовуєте, тим більша ймовірність її засвоїти. У цьому вам допоможуть книги, відео, інтерактивні уроки, тести, подкасти та багато іншого.

Чим більше областей мозку зберігає дані про предмет, тим активніше формуються взаємозв’язки. Їх надмірність дає учневі додаткові можливості діставати інформацію з різних сховищ мозку. Такі перехресні зв’язку даних означають, що ми вивчили щось, а не просто запам’ятали.

7. Навчайте інших

Необхідність пояснювати комусь концепцію або процес дає гарантію, що ви самі повноцінно це засвоїте. Робити це можна різними способами. Один з них – вести курс або семінари для підлітків. Можна робити свої відео на YouTube з поясненнями якихось концепцій. Не подобається ідея з відео? Можна обійтися і без нього. Ви можете викладати різними способами. Як варіант – писати.

У будь-якому випадку навчання інших тому, що ви вивчаєте самі, допомагає зміцнювати концепції, сформовані в голові.

На освітніх платформах, як правило, є можливість допомагати іншим. Зазвичай це щось на зразок форуму з питаннями учнів. Загляньте туди, і якщо там є питання, відповідь на яку вам відома (або у вас є хоча б міркування з приводу), – пишіть, не соромтеся. На хороших освітніх сайтах панує здорова атмосфера, і вашу допомогу оцінять. І не соромтеся задавати питання самі! Дайте іншим можливість пояснити вам що-небудь.

8. Знайдіть однодумця

Це можна реалізувати через особисту зустріч або онлайн. Можна спробувати скооперуватися з другом або членом сім’ї, який теж хоче вчитися програмуванню. Подібно до того, як люди ходять в тренажерний зал з іншими і разом ставлять за мету скинути вагу, ви теж можете знайти партнера в Мережі.

9. Знайдіть наставника

Чати і форуми освітніх платформ – непогані місця для пошуку однодумців і, можливо, наставників.

Онлайн-форуми – це, звичайно, цінне джерело інформації, але ніщо не може зрівнятися з персональної підтримкою, коли є можливість отримати відповідь безпосередньо.

10. Внесіть в процес елементи гри

Придумайте для себе систему правил і заохочень, це допоможе зробити навчання більш приємним. Заохочення допоможуть виробити позитивні рефлекси в мозку, коли ви успішно виконаєте важливе завдання. Вони можуть перетворити процес навчання з рутинної роботи в гру. Наприклад, після того як закінчите конкретну книгу з програмування, купите той самий рюкзак, про який думали місяцями.

Встановлюйте цілі і працюйте над ними. Винагороджуйте себе, коли досягнете їх.

11. Переробіть чийсь код

Подивіться, як хтось інший реалізував рішення, яке ви хочете розробити. Заглядайте в open source проекти на GitHub. Спільнота програмістів може виявитися дуже доброзичливим місцем, де читання (або навіть модифікація) чийогось коду – це абсолютно нормально. Просто переглядайте рядок за рядком, розмірковуючи, як кожен з них працює і поєднується із загальною картиною.

Використовуйте чиюсь роботу для натхнення та ідей.

12. Практикуйтеся. Не зациклюйтеся тільки на навчанні

Дуже важливий пункт. З цим завжди застряють новачки. Вам потрібно почати писати свій власний код якомога раніше. Я знаю, це складно, але в якийсь момент варто відійти від уроків і почати створювати реальні проекти.

З’ясування того, як все працює, – це ваше власне випробування, а помилка – то, що кардинально змінить правила гри. Це веде нас до останньої поради.

13. Не бійтеся невдач

Є таке поняття – продуктивність невдачі. Чим складніше дається вивчення чогось, тим краще ви будете пам’ятати засвоєну інформацію. Невдалі спроби можуть допомогти вам придбати більш глибоке розуміння, тому що ви будете залучені в пошук власних помилок і їх виправлення. Діяти і дізнаватися щось самостійно, критикувати себе і досліджувати нове – це надзвичайно важливо.

Навіть якщо ви ніколи не закінчите створення вашого маленького веб-сайту або програми, ви багато чому навчитеся, пробуючи і помиляючись. Цей підхід набагато ефективніше механічного слідування навчальним прикладам, коли всі відповіді перед носом.

Висновок

Ключ до успішного самонавчання – це впевненість. Якщо ви вірите в себе, то з більшою ймовірністю у вас все вийде краще, ніж очікувалося. Припиніть сумніватися в собі і своїх здібностях, і ви прорветесь, як справжній чемпіон!

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Share This