Сім способів активізувати роботу мозку

kak-stimulirovat-mozg-rabotat-s-novoy-siloy

Отже, ми приступаємо до розповіді про те, як ви можете посилити свої інтелектуальні можливості, запобігти старінню психіки і, можливо, навіть збільшити тривалість життя. Ви можете бути здивовані, що такі стратегії не тільки існують, але багато з них ще й легко досяжні. Треба тільки виробити кілька нових звичок. Ось про які способи активації мозку ми говоримо:

1. Заняття спортом і фізичне навантаження, що стимулює мозок до роботи на оптимальній потужності.

Фізичне навантаження спонукає нервові клітини до розмноження, зміцнюючи зв’язки між ними і захищаючи їх від пошкоджень. Під час навантаження нервові клітини продукують білки, відомі як нейротрофічні чинники; ці білки викликають появу інших численних хімічних речовин, які забезпечують хороший стан нейронів і навіть зростання нових нервових клітин.

2. Повноцінний сон.

Він необхідний не тільки для відновлення вашого фізичного тіла, але і для розвантаження психіки; при цьому ви отримуєте можливість побачити нові творчі рішення для старих проблем. Не дарма ж кажуть, що «ранок вечора мудріший»! Сон знімає напруження і допомагає «перезавантажити» ваш мозок, щоб подивитися на проблему під іншим кутом зору, яка має вирішальне значення для творчого вирішення питання. Хороший сон також допомагає зміцнити пам’ять і покращує продуктивність. І дійсно, повноцінний сон тривалістю не менше восьми годин здатний вплинути на вашу здатність ясно мислити на наступний день.

Так звана пластичність нейронів лежить в основі можливості мозку контролювати поведінку людини, включаючи здатність до навчання і хорошу пам’ять. І саме під час сну посилюються зв’язки між нейронами і збільшується їх пластичність. Ось чому недостача сну значно знижує розумові здібності людини. Напевно, і вам доводилося помічати, що навіть нетривалий сон в середині дня значно підвищує працездатність мозку.

3. Повноцінне харчування: омега-3 жири.

Якщо вже ви хочете змусити свій мозок працювати «на всі 100», то і харчування має бути повноцінним теж «на всі 100». Кислота класу омега-3 – є найважливішим структурним компонентами нашого мозку. Приблизно шістдесят відсотків нашого мозку складається з жирів, двадцять п’ять відсотків з яких становить саме ДГК. ДГК також є важливим структурним компонентом жіночого грудного молока.

ДГК у великій концентрації міститься в нейронах – клітинах вашої центральної нервової системи. Коли ви з їжею отримуєте недостатньо омега-3 жирів, нервові клітини стають більш «жорсткими» і більш схильними до запалення, так як відсутні омега-3 жири замінюються холестерином і побічними продуктами обміну омега-6 жирів. Як тільки відбувається таке заміщення, порушується правильна передача імпульсів від клітини до клітини і всередині самої клітини.

Вплив омега-3 жирів на психічне здоров’я стало предметом інтенсивних досліджень протягом останніх чотирьох десятиліть, і є переконливі докази того, що ці жири можуть допомогти зменшити симптоми різних дегенеративних мозкових порушень.

Наприклад, вікова втрата пам’яті і хвороба Альцгеймера безпосередньо пов’язується з низьким рівнем ДГК. Ще більш захоплюючими результатами подібних досліджень стали дані, які безпосередньо вказують, що із застосуванням омега-3 жирних кислот дегенеративні захворювання можна не тільки запобігти – ці захворювання стають навіть потенційно оборотними! Наприклад, в одному дослідженні чотири сотні вісімдесят п’ятеро літніх людей, які страждають порушенням пам’яті, показали в порівнянні з контрольною групою значне поліпшення після прийому дев’ятисот грам ДГК в день протягом двадцяти чотирьох тижнів.

Омега-3 жири необхідно отримувати з їжею, так як наш організм не здатний виробляти їх сам. Продукти, багаті омега-3 жирами, повинні щодня бути присутніми в нашому раціоні, і зокрема це риба і морепродукти, печінка, лляне масло, волоські горіхи, соєві боби, темно-зелені листові овочі.

4. Повноцінне харчування: вітамін В12.

Цей вітамін, а вірніше, його відсутність, може стати катастрофічним для здоров’я вашого мозку. Згідно з останніми дослідженнями, люди з високим рівнем дефіциту вітаміну В12 показують нижчі результати на когнітивних тестах, а також мають менший загальний обсяг мозку. Деяка сплутаність мислення і проблеми з пам’яттю повинні стати для вас попереджувальними сигналами про можливий дефіцит у вас вітаміну В12.

Дослідження, які проводили фінські вчені, показали, що люди, які споживають продукти, багаті цим вітаміном, можуть знизити ризик розвитку хвороби Альцгеймера в похилому віці; на кожну одиницю збільшення маркерів вітаміну В12 ризик розвитку цієї хвороби знижувався на два відсотки.

Вітамін В12 в натуральному вигляді доступний тільки в тварин джерелах їжі. Це морепродукти, яловичина, курка, свинина, молоко і яйця. Якщо ви не впевнені на 100 відсотків, що ваше харчування досить повноцінно, то можна звернутися до лікаря, який в разі необхідності випише вам ці вітаміни.

5. Вітамін D.

Цей вітамін надає виражений вплив на активне зростання нервових клітин у мозку і на метаболізм в гіпокампі і мозочку – областях мозку, які беруть участь в плануванні, обробці інформації та формуванні нових спогадів (тобто пам’яті про “щойно, нещодавно трапилося”). Життєво важливо, щоб матері отримували достатню кількість вітаміну D під час вагітності, щоб у дитини після народження мозок функціонував нормально.

У літніх людей низький рівень вітаміну D теж призводить до слабшого функціонуванню мозку, в той час як достатній його рівень допомагає зберегти у літніх психічне здоров’я. Вітамін D виробляється нашим організмом; єдина умова – достатнє перебування на сонці.

6. Прослуховування музики.

Вже давно досліджено, що, прослуховуючи мелодії, ви зможете спонукати свій мозок працювати набагато активніше. Ви напевно чули про «ефект Моцарта», який передбачає, що прослуховування творів цього композитора робить гострішим інтелект слухача.

Дослідження показали, що будь-яка класична музика може зробити вас розумнішим. Прослуховування музики також пов’язане з підвищенням пізнавальної функції мозку і поліпшенням розумової концентрації у здорових дорослих людей. Так що скористайтеся першою ж можливістю і включіть свій плеєр – і задоволення від гарної музики отримаєте, і користь для розуму.

7. «Зарядка» для мозку.

Кількість і структура нейронів і зв’язків між ними залежать від того, наскільки ви задієте свій розумовий орган. Один з найпростіших способів зберегти працездатність мозку – це постійно вчитися чомусь новому. Причому це не обов’язково має бути навчання в прямому сенсі цього слова; ви можете читати нові книги, подорожувати, пробувати грати на якомусь музичному інструменті або частіше розмовляти іноземною мовою. Можна спробувати звичні дії виконувати якось по-новому; наприклад, чистити зуби, тримаючи щітку не в правій, а в лівій руці.

Запам’ятовуйте, щоб поліпшити свою пам’ять.

Мозок подібний м’язам – якщо ви не будете його використовувати, то з плином часу він буде знижувати свої функції. Особливо це стосується пам’яті. Змушуючи свій мозок працювати – запам’ятовуючи нові пісні, вірші або імена і прізвища, – ви будете покращувати продуктивність підсистем вашій пам’яті. Дуже корисно робити підрахунки в розумі, а не на калькуляторі, розгадувати судоку, збирати кубик Рубіка або інші об’ємні головоломки – все це підвищить функції мозку і значно поліпшить пам’ять.

Для того щоб підвищити функціональність вашого мозку, візьміть собі за правило слідувати цим природним способам поліпшення продуктивності пам’яті:

Уникайте стресів і депресій
Очистіть свою свідомість від негативних думок і навчитеся розслаблятися. Вчіться бачити навколо себе позитивні речі, а до невдач звикайте ставитися, як до можливості використовувати для себе важливі уроки на шляху до досягнення успіхів.

Досягніть, щоб ваш сон був здоровим і давав вам справжній відпочинок
Для цього важливо дотримуватися режиму сну, розподіляти справи таким чином, щоб до вечора ваша голова була вільна від турбот, дотримуватися в спальні оптимальний температурний режим і не переїдати на ніч, використовуйте натуральну постільну білизну. Пам’ятайте, що сон має вирішальне значення для нормальної роботи вашого мозку; це спосіб переробки інформації, отриманої протягом дня.

Забезпечуйте хороший приплив кисню до вашого мозку
Намагайтеся давати собі фізичне навантаження або хоча б здійснювати регулярні прогулянки – кожен день не менше тридцяти хвилин. Хочете запустити роботу мозку на повні оберти з самого ранку? Спробуйте такий нехитрий прийом: прокинувшись, сядьте на край ліжка, упріться руками в краю ліжка і кілька разів підтягніть коліна до грудей. Дуже корисна швидка ходьба протягом п’ятнадцяти-двадцяти хвилин. Можна дійти пішки до роботи або до місця навчання. Почнаючи день таким чином, ви відразу ж підсилюєте кровообіг і забезпечуєте свій мозок хорошою порцією кисню.

Ви відразу відчуєте, як іде «туман» з вашої голови, настрій підвищується, а мислення стає особливо чітким і швидким. І не забувайте стежити за своїм диханням – не тільки фізично вправляючись, а й протягом усього дня. Дихання повинне бути глибоким, а не поверхневим, щоб збільшити надходження кисню в кров.

Використовуйте свої руки
Спробуйте використовувати їх для поліпшення роботи вашого мозку. Пам’ятайте наші пропозиції чистити зуби не правою, а лівою рукою? Це один із прикладів, коли для виконання повсякденних завдань використовується не домінантна, а протилежна їй рука, і в підсумку це стимулює ваш мозок. Є завдання, які пов’язані з використанням пальців – це різні ремесла, шиття, живопис, побудова моделей, – все, що пов’язано з точністю рухів саме пальців. Виконання таких завдань також підвищить функціональні можливості вашого мозку.

Більше читайте
Це дуже гарне тренування для вашого мозку! Ну і іншими можливостями «накачати» свій мозок, про які ми вже говорили, теж не нехтуйте.

Киньте палити, якщо у вас є ця звичка
Як випливає з доповіді Гарвардської медичної школи, некурящі в тестах на рівень пам’яті і навичок мислення показують набагато кращі результати, ніж курці. Куріння уповільнює потік крові і позбавляє її значної кількості кисню, що призводить до зменшення припливу крові до мозку і до його кисневого голодування.

«Підгодовуйте» свій мозок
Крім уже названих вище, намагайтеся наповнити ваш раціон такими продуктами, як гарбуз, брокколі, брюссельська капуста, шпинат, морква, капуста, квасоля, горіхи, насіння, абрикоси, апельсини і різноманітні ягоди. Дуже корисний зелений чай – він відомий своїм властивістю покращувати функції мозку і блокувати розвиток хвороби Альцгеймера.

Готуйте з оливковою олією – воно дуже добре впливає на мозок. Не використовуйте рафіновані рослинні масла; вони не володіють такими корисними якостями, як нерафіновані. І вживайте продукти з високим вмістом жирних кислот. А ось продуктів з високим вмістом насичених жирів – чіпси, попкорн, смажена їжа тощо – намагайтеся уникати. Вони дуже шкідливі як для вашого мозку, так і для всього організму взагалі.

Пийте багато чистої рідини
Мозок містить дуже великий відсоток води, тому питна вода здатна збільшити вашу енергію і, очевидно, сприяє збереженню уваги і пам’яті.

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Share This