Розумні цілі: ставимо завдання методом SMART

smart-goals_2Здавалося б, і життя налагоджене, і робота влаштовує, і улюблені люди поруч, проте в душі залишається дискомфорт, незадоволеність буденністю або ця повсякденність нагадує непотрібні кроки по колу. І діяльність є, ви постійно чимось зайняті, а ось заради яких цілей не зрозуміло …

Ви мрієте про створення своїх проектів, організації бізнесу, просуванні по службі або просто про знайомство і побудові відносин з людиною своєї мрії, але частіше за все ваші мрії залишаються мріями?

Навіть якщо вам не знайомі подібні ситуації, а ви просто прагнете рухатися далі по шляху успіху, віддаєте перевагу раціонально продумувати бажані результати, пам’ятайте, що великі перемоги починаються у нас в голові з чітко поставлених цілей і реально здійсненних планів.

І, які б не були причини відвідування в цю хвилину нашого сайту, вам може допомогти чітко і логічно вибудувана технологія. Методика, в основі якої лежить точна постановка завдань, довела своє право на існування і ефективність. SMART-цілі здатні підготувати людину до активної роботи з реалізації задуманого, а, по суті, добре сформульовані SMART-завдання можуть стати основою попереднього плану дій.

Чим мета дорослої людини відрізняється від бажання дитини

Поки все дуже схоже на казку, треба проговорити те, що ти хочеш, і бажане здійсниться. Саме так думають діти, і не втомлюються загадувати бажання, радіють їх виконання і засмучуються, якщо бажання виявилося нездійсненним. Але ж практично немає завдань, які не вирішуються, і хочеться звести невдачі практично до нуля.

По-перше, мета, яку ви хочете втілити в життя, повинна відрізнятися від бажань дитини, що вірить у щасливий випадок, чари. Ваше бажання може бути далекосяжним, але реально здійсненним.

І, по-друге, поставивши перед собою ряд завдань, ви берете на себе зобов’язання дорослої людини докладати зусилля, діяти, працювати над втіленням задуманого. Ви готові працювати? Тоді можна сміливо переходити до методики.

Що означає SMART

SMART з англійської перекладається як розумний. Саме по собі слово повинно нам нагадати, що будь-яку мету треба сформулювати «по-розумному», правильно, точно, розуміючи, що від неї залежить 50% майбутнього результату.

Однак, це слово в нашому випадку має додатковий сенс, тому що є абревіатурою.
Найпопулярнішим перекладом і розшифровкою цієї абревіатури можна вважати наступну:

 1. Конкретність (Specific)
 2. Вимірність (Measurable)
 3. Досяжність (Achievable)
 4. Реалістичність (Realistic)
 5. Визначеність за термінами (Time-bound)

Розшифровка слова SMART визначає основні вимоги до формулювання цілей, необхідних для запуску психологічних механізмів її реалізації. Втім, варіантів для розшифровки можна знайти досить багато. Всі вони є близькими за значенням:

S –

Significant (значимий)
Stretching (що розширює)

M –

Meaningful (значимий)
Motivational (мотивуючий)

A –

Attainable (досяжний)
Ambitious (амбітний)
Action-oriented (орієнтований на дії)

R –

Reasonable (розумний)
Rewarding (корисний)
Resourced (має ресурси)

T –

Tangible (матеріально відчутний)
Tracked (відстежувати)

По суті, в розшифровці слова вже міститься план побудови мети, але ми докладно зупинимося на кожному пункті. Тим більше що в нашому огляді зараз дуже не вистачає конкретних прикладів. Отже, переходимо до практики.

Мета повинна бути конкретною

Звичайно, проблему «піду туди, не знаю куди; принесіть те, не знаю що» в історії вже вирішували. Це приклад неконкретних завдань. Але їх виконання було можливо тільки в казках, а нам належить вирішувати набір життєвих, реальних завдань, які повинні бути описані, причому максимально точно.

Приклад ПОГАНО:

 • Хочу добре жити.
 • Хочу велику зарплату.
 • Вести здоровий спосіб життя.
 • Хочу вирішити свої проблеми.

Все це варіанти казкових цілей типу «принесіть не знаю що». І щоб ваша мета стала конкретною, перш ніж її записати спробуйте поміркувати, що для вас значить «добре жити», якою має бути зарплата, щоб ви її вважали «великою», які конкретно дії ви готові зробити, щоб почати вести здоровий спосіб життя. Таким чином, у вас повинна вийти перша частина вашої мети, яка пояснює, чого точно ви хочете. Спробуйте ваші прикметники «хороша», «дорога», «велика» замінити конкретними справами, числами, характеристиками.

Приклад ДОБРЕ:

 • Щоранку я роблю зарядку, сплю не менше 8 годин на добу, відмовляюся від куріння.
 • Моя зарплата – 100 тис. $.
 • Я навчаюся прийомам вирішення конфліктів.

Опишіть бажане у числі, виміряйте його

А ми з вами непомітно підійшли до другого правила постановки SMART-цілей: реально можливий результат дуже точно можна описати за допомогою чисел, перерахування конкретних справ, опису характеристик. Хочете конкретний приклад?

При плануванні зарплати це зробити легко – називаємо суму. Ви вирішуєте підвищити продуктивність праці – вона виражається в кількості угод, суми, на які вони відбуваються. Ви збираєтеся зробити велику або просто значиму покупку – вказуємо марку, ціну, розміри. Хочете просунутися у вивченні мови – вкажіть конкретне число слів в тиждень, вивчених текстів.

Приклад ПОГАНО:

 • написать диплом.

Приклад ДОБРЕ:

 • 1 тиждень – визначення теми, скласти огляд літератури;
 • 2 тиждень – написати введення, отримати рекомендації наукового керівника, скласти план експерименту і т.д. до останнього пункту.

І, головне, в процесі виконання кожного пункту вашого плану не забувайте відзначати свої успіхи. Це допоможе вам набути впевненості в своїх силах. Ви відчуєте, що досягнення великої мети вам теж по плечу.

Великі цілі, але реально досяжні

Не треба боятися ставити перед собою грандіозні цілі. Великі плани дозволять вам психологічно налаштуватися на велику роботу, а при наявності сили волі, цілеспрямованості вони неодмінно будуть реалізовані. Великі плани можуть стати вашим джерелом енергії. Такі цілі обов’язково потрібно ставити, але розбиваючи на більш реалістичні.

Постарайтеся визначитися, а чи реально виконання задуманого і можливо вкластися в бажані терміни.

Приклад:

 • Якщо ви збираєтеся схуднути на 50 кг – це реально, але якщо ви хочете це зробити протягом місяця, то без радикальних, оперативних заходів це неможливо.
 • Ви збираєтеся стати людиною, котра входить в 10 найбагатших людей світу. Якщо такі люди існують, значить, цього можете досягти і ви. Але потрібно спершу визначити ключові моменти, які можуть вас привести до такої великої мети. Сконцентруйтеся спершу на досягненні складових великої цілі, наприклад: освіта, належного запасу знань і практики ведення бізнесу, досвіду спілкування з людьми успішними в такій діяльності тощо.

Ваша мета визначена в часі?

До речі, про час. Ви точно знаєте, коли необхідно виконання поставлених завдань? Якщо ви не вказали для себе тимчасові рамки на виконання задуманого, після декількох років, ви можете з сумом зазначити, що ваша велика, можливо, трудомістка робота просто не потрібна ні вам, ні оточуючим.

Тому, спробуйте перші SMART-цілі формулювати в рамках тижня, місяця, кварталу. Нехай це будуть короткострокові, але виконані в строк справи і заходи, а ви, виконуючи намічене, навчитеся розподіляти свою енергію, якої повинно вистачити не тільки на активний початок, але і на закінчення роботи, підведення підсумків. А ці підсумки повинні бути відзначені позитивними емоціями: «Я впорався, я встиг, я можу».

Втім, не варто зовсім забувати, що є необхідний набір середньострокових, довгострокових SMART-завдань. Вони допоможуть вам не загубитися у вирі маленьких справ і стануть маяком, щодо яких ви зможете визначати значимість кроків кожного дня. Дуже рекомендую використовувати спеціальну програмку, яка допоможе правильно ставити цілі і їх досягати.

Постановка SMART-цілі: декілька порад

 1. Хочете виконання цілей – навчитеся їх записувати.
 2. Пам’ятайте, що цілі повинні залежати тільки від ваших зусиль. (Мета «моя дочка – відмінниця» буде звучати краще, якщо ви опишете, скільки часу ви витрачаєте на спільну підготовку до школи, як контролюєте виконання шкільних завдань).
 3. Записуйте мету, як ніби вона вже відбулася, або відбувається в теперішньому часі. Не бажано вживати частку «не». (Приклад неправильної мети «я не стану дратуватися на зауваження на мою адресу» краще замінити формулюванням «я вислуховую зауваження колег та самостійно вирішую, що робити далі»).
 4. Взагалі, уникайте негативних слів типу «поганий», «невдалий», «помилки», «невдачі». На вашому аркуші повинні бути тільки справи, слова, думки, багаторазове прочитання яких вам принесе задоволення, зарядить позитивною енергетикою.

Можливо, вже зараз у вас з’явилося бажання записати на аркуш свої перші «розумні» SMART-цілі. Так чому ж ви ще досі цього не зробили? Не втрачайте часу, використовуйте програмку Reach Your Goal.

Ви бачите мету, знаєте, як її можна досягти, дійте і не зупиняйтеся на уявних перешкодах. А значить, рано чи пізно ваші бажання неодмінно знайдуть реальні форми і приведуть до результатів.

Trackbacks/Pingbacks

 1. 15 Практичних способів самомотивації | Best-skills - […] дієвих методик. Ознайомитися з деякими з них ви можете тут і […]

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Share This