Позитивна психологія змінить ваше життя: 10 прикладів

Як використовувати психологію в повсякденному житті? Ви вважаєте, психологія потрібна лише студентам, професорам і психотерапевтам? Не поспішайте з висновками. Той факт, що психологія є як прикладною, так і теоретичною дисципліною, дозволяє знайти їй безліч застосувань.

Незважаючи на те, що для простої людини наукові дослідження являють собою не зовсім легкий матеріал для читання, результати цих експериментів і досліджень можуть в значній мірі застосовуватися в повсякденному житті. Нижче наведені деякі способи практичного застосування психології в побуті.

 

1. Мотивація

Деякі уроки з психології пропонують поради з пошуку мотивації для тих, хто ставить перед собою завдання вставати о 6 ранку, схуднути, або вивчити іноземну мову. Для того, щоб підвищити рівень мотивації при переході до справи, скористайтеся деякими з таких порад, отриманих завдяки дослідженням в галузі когнітивної та педагогічної психології:

 • застосовуйте нові або додаткові елементи, методи і т.п, щоб не втратити інтерес;
 • змінюйте послідовність, щоб запобігти рутинну;
 • вивчайте нові речі, які грунтуються на тому, що ви вже знаєте;
 • встановлюйте чіткі цілі, які безпосередньо пов’язані із завданням;
 • винагороджуйте себе за хорошу роботу.

 

2. Розвиток лідерських якостей

Незалежно від того, чи ви керівник відділу або волонтер в місцевій молодіжній групі, хороші лідерські навички обов’язково знадобляться вам в певний момент життя. Не кожна людина – природжений лідер, але прості поради, почерпнуті з психологічних досліджень, можуть допомогти в удосконаленні ваших лідерських якостей.

В одному з найбільш відомих досліджень по цій темі розглядаються три різні стилі лідерства. На підставі результатів даного дослідження і подальшого вивчення, рекомендується практикувати наступних дії, коли ви знаходитесь в позиції лідера:

 • видавати чіткі вказівки, але дозволяти членам групи висловлювати думки;
 • обговорювати можливі вирішення виникаючих проблем з членами групи;
 • приділяти велику увагу стимулюванню нових ідей і винагороджувати творчий підхід.

 

3. Допомога в розвитку комунікативних навичок

Комунікація включає в себе набагато більше, ніж те, як ви говорите або пишете. Дослідження показують, що невербальні сигнали складають велику частку нашого міжособистісного спілкування. Для того, щоб ефективно передавати повідомлення, необхідно навчитися виражати свої думки невербально і читати невербальні сигнали оточуючих вас людей. Кілька ключових стратегій включають в себе наступне:

 • встановіть хороший зоровий контакт;
 • почніть помічати невербальні сигнали, що передаються іншими людьми;
 • навчитеся використовувати стиль мови для посилення вашого повідомлення;
 • дізнайтеся більше про те, як використовувати й інтерпретувати ці сигнали з 10 кращих порад по невербальної комунікації.

 

4. Допомога в розумінні інших людей

Як і у випадку з невербальною комунікацією, здатність розуміти свої емоції і емоції тих, хто вас оточує, грає важливу роль у відносинах з людьми і професійному житті. Термін емоційний інтелект відноситься до вашої здатності розуміти як свої власні емоції, так і емоції інших людей. Коефіцієнт вашого емоційного інтелекту є мірою цієї здатності. На думку психолога Деніела Гольмана, коефіцієнт вашого емоційного інтелекту в дійсності може бути важливішим, ніж рівень інтелектуального розвитку (1995).

Що ви можете зробити, щоб підвищити свою емоційну грамотність? Розглянемо деякі з таких стратегій:

 • уважно оцінюйте свої емоційні реакції;
 • ведіть щоденник для запису вашого досвіду і емоцій;
 • пробуйте поглянути на ситуацію з точки зору іншої людини.

 

5. Допомога в прийнятті більш правильних рішень

Дослідження в галузі когнітивної психології забезпечили нас більшиv обсягjv інформації щодо прийняття рішень. Застосування цих стратегій в життя може сприяти прийняттю більш мудрих рішень. Коли наступного разу вам знадобиться прийняти важливе рішення, спробуйте скористатися будь-яким з таких методів:

 • спробуйте подивитися на ситуацію з різних точок зору, включаючи раціональне, емоційне, інтуїтивне, творче, позитивне, і негативне бачення;
 • розгляньте потенційні витрати і вигоди від прийняття рішення;
 • використовуйте техніку матричного аналізу, яка дає оцінку того, наскільки конкретне рішення буде задовольняти вашим певним вимогам.

 

6. Поліпшення пам’яті

Ви коли-небудь замислювалися над тим, чому ви можете згадати подробиці подій далекого дитинства, але при цьому забуваєте ім’я нового клієнта, з яким познайомилися вчора? Дослідження того, як ми формуємо нові спогади, а також як і чому ми забуваємо деякі речі, привело до ряду висновків, які можуть бути використані в повсякденному житті. Як ви можете підвищити ефективність пам’яті?

 • Фокусуйте увагу на інформації.
 • Повторюйте те, що ви дізналися.
 • Усуньте відволікаючі фактори.
 • Дізнайтеся більше способів з 10 кращих порад щодо поліпшення вашої пам’яті.

 

7. Прийняття більш розумних фінансових рішень

Лауреат Нобелівської премії психолог Деніел Канеман і його колега Амос Тверскі провели ряд досліджень, спрямованих на те, як люди справляються з невпевненістю і ризиком при прийнятті рішень. Подальші дослідження в цій області, відомої як поведінкова економіка, дозволили зробити деякі основні висновки, які можна використовувати для більш розумного управління фінансами. Одне дослідження, проведене в 2004 році, показало, що робітники могли збільшити свої заощадження більш ніж в три рази за рахунок використання наступних стратегій:

 • не відкладайте на потім. Почніть інвестувати в заощадження прямо зараз;
 • заздалегідь плануйте відраховувати частину ваших майбутніх доходів в рахунок пенсійних заощаджень;
 • намагайтеся віддавати собі звіт в особистих уподобаннях, які можуть привести до необгрунтованих витрат.

 

8. Підвищення успішності

Коли наступного разу вам захочеться поскаржитися на позапланову контрольну, проміжні або випускні іспити, задумайтеся – дослідження показали, що виконання тестів насправді допомагає вам краще запам’ятати те, що ви дізналися, навіть якщо в тесті не було таких питань.

Інше дослідження показало, що повторне виконання тесту може бути більш кориснbv для запам’ятовування, ніж вивчення. Студенти, які систематично виконували тести, змогли згадати 61 відсоток матеріалу, в той час як в досліджуваній групі студенти згадали лише 40 відсотків. Як же можна застосувати ці висновки в повсякденному житті? При вивченні нової інформації частіше влаштовуйте собі перевірку у вигляді тестів, щоб закріпити в пам’яті те, що ви дізналися.

 

9. Ріст продуктивності

Часом створюється враження, що існують тисячі книг, блогів і журнальних статей, що розповідають про те, як встигнути зробити більше за один день, але скільки з цих порад засновані на реальних дослідженнях? Наприклад, згадайте, скільки разів ви чули, що багатозадачність може допомогти вам стати більш продуктивним. Насправді, дослідження показали, що спроби одночасно виконувати більше однієї задачі серйозно знижують швидкість, точність і продуктивність.

Так, які ж уроки з психології ви можете використовувати для підвищення продуктивності? Розглянемо деякі з них:

 • виключіть багатозадачність при роботі зі складними або небезпечними завданнями;
 • зосередьте увагу на виконанні однієї задачі;
 • усуньте відволікаючі фактори.

 

10. Здоров’я

Психологія може бути корисна для поліпшення загального стану здоров’я. Психологія здоров’я пропонує безліч корисних стратегій, які можуть допомогти вам стати здоровими і щасливими, від способів заохочення фізичних вправ і правильного харчування до нових методів лікування депресії.

Ось деякі приклади, які ви можете використовувати безпосередньо в вашому житті:

 • дослідження показали, що симптоми сезонного афективного розладу може зменшити не тільки сонячне, але і штучне світло;
 • фізичні вправи можуть сприяти поліпшенню психологічного здоров’я;
 • допомога людям в розумінні можливості настання нездорової поведінки може допомогти зробити розумний вибір;

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Share This