Складаємо особистий фінансовий план

фін_план_2Ваше майбутнє залежить від того, що робите сьогодні або «що посієш – то й пожнеш». Маючи на меті досягнути фінансової свободи і благополуччя необхідно складати особистий фінансовий план. Цей особистий документ повинен правдиво показувати поточний стан справ, фінансові цілі і конкретний план по їх досягненню. Тільки визначивши для себе ці положення, можна вирішити фінансові проблеми і збільшити свій капітал.

Розробка особистого фінансового плану не тільки дозволить контролювати ваше фінансове становище, але і зменшує відчуття невизначеності,  підготовлює до майбутніх витрат, мінімізувати ризики ринкових коливань.

Більшість експертів фінансового планування рекомендують використовувати план із п’яти частин, щоб розробити надійну стратегію досягнення власних фінансових цілей.

 1. Визначіть фінансові цілі.

На даному етапі потрібно поставити конкретні цілі:

 • На найближчі місяці;
 • На 1 рік;
 • На найближчі 3-5 років;
 • На найближчі 10-20 років.

Періоди можете корегувати у відповідності до ваших потреб і цілей. Обов’язково оприділіть цілі перед тим, як писати стратегію їх досягнення. Щоб вам полегшити життя, я підкажу, які цілі обов’язково повинні бути включені, щоб план дійсно передбачав покращення вашого фінансового становища і досягнення фінансової свободи, заради цього ви і складаєте його:

 • Вихід з кредитних та інших заборгованостей, якщо такі є;
 • Створення резервів і збережень;
 • Придбання життєво необхідних матеріальних благ (наприклад, квартира, машина, земля тощо), великі грошові витрати (наприклад, весілля, навчання тощо). NB!!! Неможна планувати великі витрати за рахунок банківських кредитів;
 • Створення капіталу та джерел пасивних доходів (інвестицій);
 • Повний перехід від активного заробітку (робота) до пасивного.

Обов’язково вкажіть конкретні суми і терміни досягнення кожної поставленої цілі, роблячи поправки хоча б на приблизний рівень інфляції.

 1. Запишіть своє поточне фінансове становище і проведіть його аналіз.

Після того, як фінансові цілі сформовані, можна перейти до аналізу поточної ситуації. Для цього занесіть в особистий фінансовий план наступну інформацію:

 • Активи і пасиви власного бюджету на сьогоднішній день;
 • Поточні щомісячні доходи і витрати з деталізацією по статях;
 • Активи власного бюджету, які приносять пасивний дохід;
 • Активи власного бюджету, які не приносять дохід;
 • Власні кошти (в кишені);
 • Позичені кошти та заборгованості.

Просто почніть вести записи особистих витрат і доходів, рекомендую використовувати програму на андроїд AndroMoney. У будь-якому випадку для виконання фінансового плану вам без обліку витрат не обійтися.

Зверніть особливу увагу на активи, які не приносять дохід і які ви не використовуєте (наприклад, дача, земельні ділянки, де ви не проживаєте тощо). Можливо, їх краще продати або перетворити в інші, більш потрібні матеріальні активи або капітал, який принесе дохід.

Проаналізувавши всі складові власного бюджету, які вам відомі на даний момент, подумайте, як їх можна використовувати максимально ефективно для досягнення поставлених на першому етапі цілей.

фін_план

 1. Заплануйте в першу чергу позбавлення заборгованостей (якщо є) і створення резервів (якщо нема).

Щоб ви не планували, борги будуть суттєво гальмувати розвиток і рух до поставленої  цілі. Так само відсутність резервів, коли в результаті непередбачуваної ситуації все в мить може зірвати намічені плани. Тому потрібно підстрахуватися, забезпечивши себе фінансовою подушкою на такі випадки.

Фінансовий захист розраховується: сума місячних витрат * к-сть місяців.

Наприклад, 4 000 грн * 6  місяців = 24 000 грн (Фінансова подушка, на час пошуку нової роботи чи пережити тимчасовий кризис).

Фінансова незалежність розраховується: сума місячних витрат * 150.

Наприклад, 4 000 грн * 150  місяців = 600 000 грн – це капітал, який потрібно поставити під 8% на банківський депозит, а пасивний дохід буде покривати всі ваші витрати.

 1. Оприділіть стратегію і тактику виконання особистого фінансового плану.

Під стратегією, будемо розуміти загальні способи досягнення поставлених цілей. Наприклад, інструменти інвестування, створення накопичень. А під тактикою – конкретні дії і суми, якими ви будете опирувати.

Приклад:

Стратегія: Відкрити депозит з поповненням в банку Х терміном на 1 рік, щомісяця поповнюючи його і щороку перерозміщувати з процентами на такий же термін.

Тактика: Внести перший вклад на депозит 10 000 грн і щомісяця поповняти його на 400 грн одразу після отримання зарплати на основній роботі.

Стратегії виконання особистого фінансового плану можна умовно розділити на 3 групи за ступенем ризику:

Консервативні – мінімальні ризики, наприклад, вклад грошей в банківські депозити.

Помірні – середні ризики, наприклад, вклад грошей в ПІФи, інвестиційні фонди, облігації лідерів фондового ринку.

Агресивні – максимальні ризики, наприклад, інвестування в торгівлю на біржових ринках, акції.

Чим більший рівень ризику, тим вища планована дохідність інвестицій. Кожен має право сам вибирати собі стратегію з власних міркувань. Я б рекомендував комбінувати стратегії, розподіляючи кошти між ними у певній пропорції.

 1. Обов’язково потрібно дотримуватися наступних правил і принципів складання фінансового плану:
 • Ставте перед собою реально-досяжні і обгрунтовані цілі, які підкріплені планованими ресурсами (інтелектуальним, психологічними, матеріальними, фізичними).
 • Якщо у вас є борги – плануйте виділяти на їх погашення не менше 20% доходів власного бюджету, старайтеся їх позбутися достроково.
 • Плануйте виділяти на створення резервів, накопичень і капіталу не менше 10% доходів власного бюджету.
 • Використовуйте правило «спочатку заплати собі», тобто гроші на перспективу ви повинні виділяти з бюджету в першу чергу.
 • Спочатку можна створювати для себе як активні джерела, так і пасивні інструменти доходів, але ви повинні прагнути до того, щоб пасивний тип доходу поступово ставав головним, і ви могли б взагалі відійти від активної участі в роботі.
 • Максимально розподіляйте свої вклади, не владуйте всі кошти в один фінансовий інструмент.
 • При плануванні робіть поправки на інфляцію і можливі фінансові ризики.
 • Чим раніше ви поставите фінансові цілі і складете власний фінансовий план, тим скоріше ви зможете їх досягти.

Тепер вам необхідно занести власні дані, наприклад в таблицю Excel, потім починайте реалізацію фінансового плану. Заносьте всі дані в таблицю і порівнюйте із запланованими. Перевиконання поставлених показників – завжди краще, чим недовиконання. Якщо ви не в змозі виконати заплановане – доведеться піднімати свій рівень фінансової дисципліни або переглянути свої складені плани.

Час – гроші, тому чим швидше приступите до написання власного фінансового плану і приступите до його виконання, ти скоріше зможете покращити своє благополуччя. Кожен день простою – це суттєві збитки ваших майбутніх грошей.

Trackbacks/Pingbacks

 1. 7 простих кроків до багатства | Best-skills - […] Почніть читати книги з фінансів і складіть особистий фінансовий план. […]

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Share This