10 Секретів вдалої фото-композиції

1. «Правило третин» (правило «золотого перетину»)

Більшість поміщають важливі компоненти в центрі, проте такі знімки часто виглядають не дуже добре. Розташування об’єкту в центрі означає, що по обидва боки від нього залишається порожнє місце, та й вгорі теж, особливо, якщо це портрет. Краще розташувати об’єкт безпосередньо в центрі і навести різкість, а потім зрушити об’єкт в сторону. Скористаєтеся правилом «золотого перетину» або «правилом третин», і навряд чи помилитеся!

Як використовувати правило третин?

Уявіть, що зображення розділене чотирма лініями на рівні частини. Деякі цифрові фотоапарати при напівнатисненні кнопки видають готову «решітку» з таких ліній. Скористайтеся сіткою (уявною чи реальною) і правильно розмістіть об’єкти зйомки.

Фото_правило_1

Розмістіть лінію горизонту уздовж однієї з двох горизонтальних ліній. Ключові елементи, наприклад лице друга, розташуйте на перетині двох ліній. Якщо у вас два важливі об’єкти, помістіть обидва на «перетині» – ви можете бути впевнені, що чудова композиція гарантована!

2. Рухомі об’єкти

Якщо ви фотографуєте людей в русі, не забудьте, що вони повинні «входити» в кадр і направлятися до його середини, тобто залишайте пусте місце перед ідучою людиною. Те ж правило відноситься до зйомки рухомих автомобілів, коней та інших об’єктів:

Фото_правило_2

3. Наближаємося

Дуже просто робити знімки, залишаючи навколо об’єкта багато пустого простору. Нерідко ми усвідомлюємо, що об’єкт зйомки займає зовсім небагато місця, коли вже пізно що-небудь міняти. Тому заздалегідь думайте, як ви заповните кадр. Підходьте ближче до об’єкту або використовуйте зум-об’єктив.

4. Приділяйте увагу об’єктам

Якщо ви хочете привернути увагу до якогось певного об’єкту (ваш друг, будівля, щось примітне, ваша собака і так далі), то дуже важливо, щоб об’єкт чітко виділявся. Будьте особливо уважні, коли ваш об’єкт розташовується на захаращеному фоні або поблизу інших людей чи предметів. Пам’ятайте, що глядачу має бути ясно, хто або що знаходиться в центрі уваги.

отже:
1.фон повинен бути максимально чистим
2.фон можна зробити не різким і таким чином об’єкт буде виглядати більш виразно

Фото_правило_4

5. Використовуйте рамку

Результат завжди буде кращим, якщо ви навчитеся правильно обрамляти об’єкти.
Зараз ми говоримо не про дерев’яні рамки, придбаних в художньому салоні; мова йде про те, що пейзаж можна використовувати як елемент композиції, що дозволяє надати знімкам глибину. Хорошим обрамленням може стати дверний проріз, гілки дерева, арки і дерева, якими можна «обрамити» об’єкт зйомки.

Фото_правило_5

6. Взаємодійте з фоном

Типова фотографія з відпустки: ваша подруга сидить над пам’ятником – це нудно і буденно … передній і задній план не об’єднані і не розмовляють один з одним – це просто людина і місце … Цю просту картину можна поліпшити, якщо зробити щось, щоб створити зв’язок між фігурою і фоном – наприклад, попросіть подругу спертися на кам’яний постамент і з виразом подивитися на пам’ятник. Тепер вона є частиною сцени, а не відокремленням від неї.

Фото_правило_6

7. Кілька об’єктів

Якщо ви хочете сфотографувати кілька об’єктів, і обидва для вас важливі, то потрібно дотримуватися принципу рівноваги – розміщуйте об’єкти таким чином, щоб вони врівноважували кадр кожен зі свого боку:

Фото_правило_7

Також ви можете врівноважити фото, використавши правило третин – розмістіть об’єкти на лініях, або в центрах перетину ліній.

8.Використання ліній

Лінії емоційно впливають на глядача:

  • вигнуті лінії заспокоюють
  • ламані діють як подразник
  • горизонтальні – спокій і безтурботність (горизонти, океани, сплячі люди)
  • вертикальні лінії – велич, зростання (хмарочоси, дерева)
  • діагональні – динамічність.

Часто використовується прийом ведучих ліній – це лінії які беруть початок в одному з нижніх кутів знімка і ведуть до його змістового центру, зазвичай розташованому в точці «золотого перетину». Таку лінію можна знайти практично в будь-якому сюжеті: стежка, довгастий предмет, лінії поділу тонів або кольору.

Фото_правило_8

9. Експериментуйте з ракурсом

Більшість знімків зроблено з однієї і тієї ж висоти і з одного ракурсу. Більш цікавих результатів можна досягти, використовуючи фотоапарат по-різному – наприклад, якщо ви будете дивитися знизу вгору або піднімете фотоапарат над головою і направите його вниз.
Можна спробувати робити фото під кутом.

Врахуйте, що зйомка знизу допомагає зробити людей більш важливими, а зйомка зверху «принижує» їх. Якщо ви знімаєте високі будівлі, поворот фотоапарата по діагоналі дозволяє розмістити в кадрі весь будинок, і до того ж воно починає здаватися набагато більшим.

10. Використовуйте вспишку – але обережно!

В умовах недостатнього природного освітлення використання спалаху дає можливість отримати дальні кадри. У ясний сонячний день використання спалаху допоможе запобігти появі темних тіней (наприклад на обличчі людей, які не освітлені сонцем).

Деякі фотоапарати мають режим так званої «заповнення спалахом». Вони випускають невеликий імпульс світла для пом’якшення тіней, а застосування спалаху залишається практично непомітним.

Фотографії, зроблені вночі із застосуванням спалаху, іноді можуть розчарувати вас, тому що об’єкт зйомки може розташовуватися за межами зони освітлення. У разі компактних фотоапаратів така зона порівняно невелика і звичайно обмежена відстанню 3 метри від фотоапарата.

11. Не тільки горизонтально!

Чому ми найчастіше робимо фотографії горизонтально? Поверніть фотоапарат на 90 градусів, і у вас з’явиться шанс вибудувати приголомшливі композиції, додати цікаве звучання і різноманітність у вашу колекцію знімків. Вертикальне розташування дуже важливо для великопланових фотографій людей або пам’яток!

12. Ближче, ще ближче!

Комахи, квіти і навіть ювелірні прикраси дозволяють робити дуже вдалі кадри, однак для цього потрібно знімати їх крупним планом. Підібравшись ближче, ви зможете побачити всі деталі їх тонкої будови.

Більшість фотоапаратів має мінімальну відстань фокусування, що дозволяє підібратися до об’єкту досить близько, а у деяких фотоапаратів є і режим «макро». В макрорежимі можна отримати зображення практично в натуральну величину. Цифрові фотоапарати більш ефективні в макрорежимі. По-перше, можна скористатися екраном, щоб переконатися, що об’єкт дійсно у фокусі. По-друге, часто цифрові фотоапарати мають більш відповідний об’єктив для фотографування великим планом.

Наближаємося по-справжньому

В даний час фотомагазини пропонують додаткові насадки лінзи для більшості фотоапаратів, їх можна закріпити на об’єктиві фотоапарата, щоб знімати дрібні об’єкти дуже крупним планом. Можна купити перехідні кільця, вони дозволять вам з’єднати фотоапарат з мікроскопом і зайнятися мікрофотографією.

При використанні макрорежиму або макролінзи можна підібратися до об’єкту зйомки так близько, що на нього буде падати тінь від об’єктива фотоапарата. Тому приділіть особливу увагу освітленню.

Корівка

Проти правил

Ми згадали безліч правил, але не думайте, що кожен раз потрібно їх дотримуватися.
Правила просто допомагають нам, але ніяк не диктують, яким повинен бути знімок.
Насправді, найкращі і вдалі знімки можна отримати при порушенні встановлених правил.

  • Роблячи пейзажні знімки, не завжди застосовуйте «правило третин».
  • Не підходьте дуже близько, якщо хочете показати, наскільки малий об’єкт на тлі неосяжного пейзажу.
  • Не бійтеся захаращеного фону, якщо відчуваєте, що він допоможе точніше передати атмосферу.
  • Не використовуйте незвичайні ракурси, якщо відчуваєте, що в результаті знімок буде виглядати неприродно!

Перекладено і адаптовано.

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Share This