5 етапів стартапу на шляху до успіху

Кожен, хто починає стартап, мріє зрубати куш. Ну, а інакше навіщо це все? Психологічної позначкою на шляху до успіху для багатьох молодих підприємців стає сума в $ 1 млн. Але життя – жорстка штука, і тільки 4% стартапів вдається досягти бажаної позначки з шістьма нулями.

Джеремі Елленс, підприємець і колумніст видання Entrepreneur, нещодавно поділився своїм баченням обов’язкових етапів, через які повинен пройти кожен успішний стартап. Штука в тому, що в минулому році компанія LeadQuizzes, що належить Джеремі, таки змогла принести засновнику заповітний мільйон всього за 6 місяців. Тому ми однозначно сприймемо слова хлопця всерйоз.

 

Етап 1. Шукаємо ринок для продукту
Ваша головна мета на початковому етапі – знайти ринок для свого товару, залучити покупця. І, ось, тут може бути трохи страшно: ваші плани щодо зростання і продажів можуть виявитися не такими райдужними, як можна було уявити, а гроші не течуть рікою на ваші банківські рахунки.

Під час даного етапу на вашому шляху може з’явиться безліч спокус. Наприклад, безліч варіантів для залучення коштів. Джеремі стверджує: «Не ведіться». Важливо сфокусуватися на вашому початковому плані, бути собою і не піддаватися паніці.

Ключ до успіху тут – концентрація на цінності вашого продукту і залучення клієнтів. Пропонуйте знижки, роздавайте безкоштовно, робіть все, що допоможе вам передати досвід використання продукту клієнту і отримати зворотній зв’язок.

 

Етап 2. Від тимчасового бізнесу до серйозної справи
Етап 1 пройдено. Ви змогли побудувати свою яку-небудь репутацію і, що вкрай важливо, залучити споживачів.

Швидше за все, перед етапом номер 2 ви будете відчувати певний дискомфорт – часу на виконання необхідної роботи для руху стартапу до розвитку буде катастрофічно не вистачати. Тримати ритм буде все важче.

Ви почнете розуміти, що було б непогано залучити якусь допомогу з боку, але бізнес поки вас не дуже-то годує (або взагалі не годує). Ви не впевнені, скільки ще зможете протриматися в таких темпах і не вичерпається той мізерний потік клієнтів, які є сьогодні, в доступному для огляду майбутньому. Та й залучати людей з боку – значить навчати його вашої «кухні», на що часу теж може не бути, адже схема роботи ще не відточена.

Буде боляче. На даному етапі важливо приділити 70% часу активностей, які потенційно зможуть підвищити ваші продажі – так у вас з’явиться хоч якась впевненість в завтрашньому дні.

Пам’ятайте: разом із зростанням популярності продукту і витрат на утримання бізнесу, важливо підвищувати рівень лояльності умов для ваших перших клієнтів. Саме ваші перші покупці можуть стати хорошою основою і такий-сякий підстраховуванням.

 

Етап 3. Побудова масштабованої бізнес-моделі
Добралися до третього етапу? Добре. Тепер ваша мета – створити масштабовану і передбачувану модель розвитку бізнесу.

Ви більш-менш освоїли операційні моменти, налагодили канали продажів, обзавелися командою найманих співробітників, але розуміння того, що цього недостатньо, не даватиме вам спокою.

Все це буде заважати вам зосередитися на масштабованості – продуктивність команди не така, як хотілося б, потрібно побудувати логічну систему навчання, правильно розподілити ролі в команді.

Для того, щоб пережити цей період, Джеремі рекомендує імплементувати масштабовану стратегію побудови «передбачуваних» продажів і генерації лідів. Хорошим інструментом на цьому терені стане рекламна кампанія.

І на цьому етапі продажу повинні залишатися вашим «хлібом насущним», все ті ж 70% часу повинна займати робота над продажами. На цьому етапі важливо впровадити систему для відстеження та фіксації угод, наприклад, базову CRM-систему.

 

Етап 4. Інфраструктура для зростання
Тут стартапу потрібно почати покращувати систему внутрішньої організації та інфраструктури. Ви все ще будете керуватися інтуїцією і емоціями, так як ключові метрики ефективності бізнесу все ще будуть «плаваючими».

На даному етапі необхідно переглянути посадові інструкції співробітників, «дошліфувати» всі ролі в команді, виробити «золотий стандарт» для вашої операційної діяльності, розробити систему KPI для кожної посади.

Як тільки ви прийдете до свого роду «організаційного дзену», можна думати про наймання нових людей і розширенні. Разом з цим потрібно вдосконалити і систему лідогенераціі і відстеження продажів. Також подбайте про такий показник як розмір прибутку з кожного окремого клієнта – проаналізуйте ці дані і зробіть відповідні висновки, можливо, доведеться переглянути модель продажів. А вже після цього можна буде знову сфокусуватися на рекламі продукту.

 

Етап 5. Зростання команди і систематизація
На цьому етапі зростання буде обмежене технологіями і можливостями ваших людей. «Кешфлоу» все ще залишається найбільшою проблемою – багато ресурсів йде на оплату роботи вашого штату, розвиток технологій і інфраструктури для зростання. Як тільки ви візьмете фінанси під контроль, градус напруги трохи зменшиться.

Джеремі рекомендує зосередити увагу на найманні і навчанні новачків. А це означає, що тепер, нарешті, можна зайнятися менеджментом, а не приділяти більшу частину часу продажу. Крім того, цей етап має на увазі значну фінансову і управлінську увагу до технологій, які використовує ваша компанія – саме час зробити хороший «апгрейд» для наступного ривка.

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Share This