Принципи саморозвитку

Саморозвиток_7Працювати над собою, розвивати себе цілком можна самостійно, покладаючись на власні сили. Так свого часу працювали Михайло Ломоносов, Олександр Суворов, Наполеон Бонапарт, Бенджамін Франклін, Авраам Лінкольн і багато-багато інших відомих людей, що залишили великий слід в історії своєї країни. Вони це робили без будь-якої сторонньої допомоги – і у них вийшло! Значить, це може статися й у вас. Інша справа, що сьогодні працювати над собою швидше і ефективніше за допомогою більш досвідчених людей: вчителів, педагогів, психологів і коучів.

З хорошою підтримкою працювати завжди краще, а одному у багатьох не виходить.

І тим не менше, працювати над собою можна і потрібно. Головне робити це грамотно, щоб були результати, і робота приносила радість. Працювати над собою потрібно розумно, весело і з задоволенням. Розумно – тобто робити саме те, що потрібно, і так, як потрібно. Успішні люди не практикують 1000 рухiв по 3 рази. Вони практикують 3 рухи по 1000 раз, і ці 3 рухи – саме ті, які їм потрібні. Весело – тому, що так працювати ефективніше. І з задоволенням, щоб завтра працювати хотілося знову.

Як зробити, щоб робота над собою приводила до вагомих результатів? Запорука успіху – ясні цілі, гідні зразки, тренування, зворотний зв’язок. А ще краще – якісна і перевірена часом методика. Для тих, хто планує працювати самостійно, даємо основні підказки.

Від життєвого стусана – до способу життя

Як правило, люди починають працювати над собою тому, що життя дало копняка і з’явилася конкретне, дуже важливе завдання. Не просто виникла примха “Ось, буду працювати над собою!” – Це проходить швидко тоді, коли в житті стало щось дуже потрібно, коли виникла реальна необхідність. Однак життя штовхає багатьох, а в красивий політ відправляються не всі. Потрібна ще і голова на плечах, розуміння, що нити і розповідати про свої проблеми – безперспективно, що себе витягнеш тільки ти сам. Добре. Життя підштовхнуло, ви зробили правильні висновки і зайнялися собою. Чи довго протримається? Ось це – головне питання, і ваша головна задача – зробити так, щоб працювати над собою вам сподобалося. Якщо ви зрозумієте, що у вас виходить, що у вас є результати і воно того варте, ви будете рухатися далі. Ваше завдання – роботу над собою зробити звичкою і способом життя, щоб по-іншому вам жити стало б просто дивно, тому що ви той, хто завжди в розвитку, а валятися і жаліти себе – це – вже не ви!

Починаємо з постановки цілей

Бажання працювати над собою найчастіше починається з того, що людина стикається з тими чи іншими проблемами, але займатися своїми проблемами – шлях важкий. Найлегше люди бачать тільки ті свої проблеми, які їх обтяжують і що їм заважає.

Займатися своїми проблемами можна довго і, зазвичай, це малопродуктивно. Щоб ефективно рухатися вперед, важливо інше – важливо навчитися грамотно ставити цілі.

Перше, що вам допоможе – легко і вільно описати все те, про що мріється, що в цьому житті ви хочете отримати. Записали? Пораділи? А тепер потрібно працювати: свої бажання потрібно перетворити в цілі.

Бажання і цілі – речі різні, грамотно ставити цілі вміють не всі. Нагадуємо основні вимоги: цілі повинні бути сформульовані позитивно, цілі повинні бути конкретні, цілі повинні бути записані. Так, ще – цілі повинні бути адекватними.

Підтягуємо ресурси

Які б не були у вас чудові цілі, корисно згадати, що вам ніхто нічого на блюдечку не принесе, вам все потрібно домогтися або організувати самим. Неправильно покладатися тільки на свої сили, розумно скористатися допомогою тих, хто може і хоче вам допомогти, але навіть цю допомогу і підтримку організувати – турбота ваша. Все роблять люди, і у вас це з’явиться тоді, коли у вас з’являться потрібні якості і здібності, коли ви станете людиною, гідним своїх цілей. Тому почніть з себе: візьміть аркуш і опишіть себе: в лівій графі перерахуйте всі свої проблеми і недоліки, в правій – свої сильні сторони і переваги, в середню графу записуйте все те, що є вашими особливостями.

Складаємо план роботи

У плані роботи у вас повинні бути: напрямки роботи, етапи роботи і конкретика – коли, де і як. І хто вам в цьому допоможе. Іноді скласти такий план просто, іноді ви самі з цим можете не впоратися, може знадобитися допомога фахівця.

Працювати!

Важливо – почати. Щоб не застрягти в планах і мріях, потрібно якнайшвидше переходити до справ. Є спостереження – якщо ви щось задумали і протягом 48 годин перейшли до дій, до реалізації, – ваші плани чогось варті. Якщо ви подумали, але все відкладаєте і так нічого і не почали робити, ваші плани так і не здійсняться. Отже, поспішайте зробити перший крок, здійснити хоч якусь, але конкретну справу.

У роботі над собою можуть допомогти найрізноманітніші прийоми: детальне уявлення початку, наявність інструкції або зразка, афірмації, нагадувалки, штрафи і заохочення.

Поки ви не навчилися працювати над собою, ви можете відчувати найрізноманітніші труднощі. “Не виходить відразу, нове – страшне. Начебто вже звик до нового, а збився і повернувся в старе русло …”

Підтримка в роботі над собою

Одному рухатися вперед – непросто, і, якщо є можливість, працювати над собою краще з кимось, добре якщо в групі однодумців, і під керівництвом майстра. Майстер допоможе точніше визначити напрям, підкаже ефективні прийоми і способи, дасть якісний зворотній зв’язок, допоможе вам не забути ваші чудові наміри, створить необхідну мотивацію. Якщо ви дізнаєтеся, хто і де займається тим, що цікаво вам, обов’язково прийдіть і познайомтеся з цими людьми. Якщо ви можете собі дозволити, рекомендуємо знайти свого коуча.

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Share This